Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 49028

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   47189
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Szopki mazowiecko-podlaskie Drukuj Email
wtorek, 01 stycznia 2008 02:00
Gdy dyrekcja Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Węgrowie ogłosiła konkurs na szopkę węgrowską, prawdopodobnie niewiele osób wierzyło w sukces tego pionierskiego przedsięwzięcia. Teraz jednak okazało się, że warto było podjąć trud i wyzwanie, gdyż na konkurs nadesłano ponad dwadzieścia prac, w tym jeden eksponat rodem z dalekiej Grecji. W niedzielę 16 grudnia w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego w Węgrowie odbył się wernisaż, a zebrani na otwarciu pokonkursowej wystawy mieli okazję zobaczyć szopki wykonane naprawdę bardzo różną techniką i z bardzo różnych materiałów. Swoje prace nadesłały zarówno dzieci, jak też młodzież szkolna oraz oczywiście osoby dorosłe. Na szczególną uwagę zasługuje udział w tym konkursie naszych rodzimych twórców ludowych. Ich prace cechuje przede wszystkim profesjonalizm.
Moim zdaniem wzrok zwiedzających przyciąga najbardziej ręcznie rzeźbiona szopka wykonana na tle węgrowskiej bazyliki mniejszej przez węgrowskiego rzeźbiarza Marka Królaka, a także szopka Marianny Wysockiej z Woli Orzeszowskiej, dla której tłem stał się odrestaurowany dwór modrzewiowy z Paplina. Warto też zwrócić uwagę na prace Małgorzaty Pepłowskiej z Ruchnej. Są to szopki wykonane w formie ściennych gobelinów. Na uznanie zasługuje też szopka wykonana przez pensjonariuszy Domu Dziecka w Julinie, gdyż właśnie ta szopka najbardziej chyba oddaje przesłanie Bożonarodzeniowe.
Dodać należy, że wielu twórców w swoich pracach zastosowało elementy naszych lokalnych kapliczek przydrożnych, jak też obiektów zabytkowych znajdujących się w naszej okolicy. Był to zresztą jeden z warunków konkursu, stąd też na wystawie mamy szopki w kształcie kapliczki w Rabianach i w Korytnicy, jak też szopki na tle Domu Gdańskiego, zamku w Li-wie oraz węgrowskich kościołów.