Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47160

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45261
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Złodzieje nie świętują Drukuj Email
sobota, 01 grudnia 2007 02:00
Tym razem chciałbym zainteresować Czytelników działu Na sygnale problematyką zagrożeń, jakie mogą wystąpić w zbliżającym się okresie przedświątecznym i świątecznym. W gorączce zakupów nie zbraknie sytuacji, w których łatwo stać się ofiarą nie tylko kieszonkowców, ale też niewyspecjalizowanych złodziei. Dlatego należy przestrzegać pewnych podstawowych zasad.
Pamiętaj, pieniądze zawsze noś w kieszeni z przodu. Najlepiej w kieszeniach wewnętrznych. To bardzo skutecznie utrudnia działanie kieszonkowca. Najlepiej, jeśli kieszeń jest ścisła lub zamykana. Trzymanie portmonetki w koszyku, w torebce, w zbyt luźnych kieszeniach bocznych ubrania, to „zaproszenie” złodzieja. Poza tym nie należy wszystkich pieniędzy na zakupy nosić w jednej kieszeni. Tym bardziej, jeśli gotówki mamy więcej. Natomiast zakupionych towarów nie należy pozostawiać bez opieki. Często też zdarza się, że sprawcy działają w grupach. Jedni odwracają uwagę ofiary, gdy w tym czasie drudzy zabierają zakupy. Pamiętaj, trzymaj je zawsze przed sobą. Słowem - nie tracić ich z oczu. To wystarczy, by zniechęcić złodziei. Oczywiście najpewniej jest płacić kartą. Jednak znów żelazna zasada: cały czas patrzymy, co dzieje się z naszą kartą. Natomiast wbicie kodu PIN musi odbyć się nie-zauważalnie dla innych. Tego typu porad mogłoby być o wiele więcej, ale wydaje mi się, że wymieniłem te najważniejsze.
Innym zagrożeniem już w okresie samych świąt, z uwagi na wyjazdy rodzinne trwające na-wet kilka dni, mogą być włamania do mieszkań, tzw. mieszkaniówki. Dlatego przed wjazdem należy zabezpieczyć swój majątek poprzez: dobre zabezpieczenia techniczne (patentowane zamki, alarmy), przekazanie posesji, mieszkania pod nadzór osoby zaufanej (rodzina, sąsiad), ubezpieczenie mienia od skutków kradzieży i zniszczeń. Oczywiście ostatni sposób nie zabezpiecza przed samym przestępstwem, ale w przypadku takiego nieszczęścia, spowoduje zadośćuczynienie za poniesione szkody.
Bo jak mawia niejedna babcia: Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Zatem życzę udanych zakupów, szczęśliwych wyjazdów i spotkań rodzinnych oraz niezmąconej radości podczas Świąt Bożego Narodzenia.