Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46937

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45238
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Wystawa rzeźby ludowej Drukuj Email
sobota, 01 grudnia 2007 02:00
W dniach od 12 do 23 listopada w sali kawiarnianej Węgrowskiego Ośrodka Kultury czynna była wystawa prac Józefa Kozieła, rzeźbiarza ludowego z miejscowości Ruchna, który pochwalić się może wyjątkowo dużym dorobkiem swojej twórczości.
Jak napisano w oficjalnej broszurce, Józef Kozieł urodził się na terenie Niemiec, dokąd jego rodzice „wyjechali za chlebem”. Artysta zaś od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką, najpierw pasjonował się rysunkiem, aby nieco później oddać się całkowicie rzeźbiarstwu. Na szerokie wody wypłynął w 1972 roku, kiedy to Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego ogłosiła konkurs na rzeźbę ludową. Jedna z prac Józefa Kozieła zajęła wówczas II miejsce, a sam artysta zaczął rzeźbić na zamówienie Cepelii i Desy, wystawiając jednocześnie swoje prace w Węgrowie, Siedlcach, Płocku i w Warszawie.
Józef Kozieł rzeźbił najczęściej w drewnie lipowym, a pomysły do realizacji swoich zamierzeń czerpał z codziennych obserwacji życia wiejskiego. Artysta podobno często powtarzał, że lepszego zajęcia nie ma. Jest rzeźbienie – jest zadowolenie z życia.
Prezentujemy, co jest oczywiste, tylko kilka egzemplarzy z tej bardzo ciekawej wystawy, ale obrazują one duży talent artystyczny twórcy. Z pewnością ci, którzy poświęcili chociaż kilka minut na zwiedzanie ekspozycji, czasu tego nie mogą uważać za czas stracony.