Statystyki

Użytkowników : 39
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 50851

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   50576
  • Komentarzy:   87
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Pan Twardowski wyruszył na kogucie Drukuj Email
sobota, 01 grudnia 2007 02:00
W czwartek 29 listopada w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta konferencja inaugurująca rozpoczęcie realizacji projektu pod dość tajemniczym tytułem „Pan Twardowski na kogucie – niematerialne dziedzictwo Słowian w procesie edukacji dzieci i młodzieży”. Przyznać trzeba, że uroczystość ta została zaprojektowana i przeprowadzona z naprawdę dużym rozmachem. Byli zaproszeni goście, była też liczna grupa nauczycieli ze szkół funkcjonujących w miastach partnerskich na Ukrainie. Warto podkreślić, że nasi zagraniczni goście, już dzień wcześniej otrzymali przekłady wszystkich wystąpień, co pozwoliło na wyeliminowanie czasochłonnego tłumaczenia podczas konferencji.
Legenda o Panu Twardowskim i jego tajemniczym lustrze, które znajduje się w węgrowskiej Bazylice Mniejszej przy Rynku Mariackim, były inspiracją do utworzenia wspomnianego projektu - powiedziała pomysłodawczyni przedsięwzięcia, wiceburmistrz Maria Koc, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że legendy i historia, to także część naszego dziedzic-twa narodowego i naszej kultury.
Następnie autor książki o historii Słowian, Zdzisław Skroka, dość szeroko i dogłębnie omówił wzajemne stosunki panujące na przestrzeni wieków pomiędzy poszczególnymi narodami słowiańskimi, podkreślając fakt, że plemiona te przetrwały pomimo naprawdę wielu niesprzyjających sytuacji tak gospodarczych, jak też politycznych.
Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie Roman Postek przybliżył zebranym postać mistrza Twardowskiego, bohatera wielu legend i opowiadań, zaznaczając jednocześnie, że nie do końca wiadomo, czy sam mistrz Twardowski istniał kiedykolwiek, czy też był tylko tworem ludzkiej wyobraźni. Jakkolwiek by jednak nie było, legenda o Twardowskim rozsławiła nasze miasto, co sprawia, że do Węgrowa przyjeżdża coraz więcej turystów.
Był też krótki wykład o sile legend i opowieści w wykonaniu założyciela Muzeum Opowiadaczy Historii, Michała Malinowskiego, oraz przypomnienie przez burmistrza Jarosława Grendę przebiegu dotychczasowej współpracy Węgrowa z miastami partnerskimi na Ukrainie. Żółkiew, Skole, Lwów czy też Rokitno, z którym wkrótce ma być podpisane odpowiednie porozumienie, to dzień dzisiejszy, a wszystko zaczęło się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy na Ukrainę wyjechali nasi węgrowscy harcerze.
Konferencję zakończyła prezentacja dorobku kulturalno-oświatowego szkół z Ukrainy oraz występ estradowy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie. Niejako przy okazji konferencji odbył się pokaz prac twórczyni ludowej z Ukrainy Iwanny Okulus, oraz Małgorzaty Pepłowskiej z Ruchnej. Wśród zaproszonych na konferencję gości obecni byli m.in. Janina Ewa Orzełowska, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego i Michał Strąk, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie.
W ramach projektu odbyły się również dwudniowe warsztaty dla nauczycieli ze szkół ukraińskich i szkół węgrowskich. Warsztaty zatytułowane „Tworzenie słowem” prowadził sam Michał Malinowski. Dodać należy, że projekt „Pan Twardowski na kogucie – niematerialne dziedzictwo kulturowe Słowian w procesie edukacji dzieci i młodzieży” zakłada jeszcze kilka działań, a zakończy się w ostatnich dniach maja 2009 roku. My oczywiście będziemy o wszystkich wydarzeniach na bieżąco informować naszych Czytelników.