Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Inauguracja obchodów rocznicy bitwy pod Węgrowem Drukuj Email
sobota, 01 grudnia 2007 02:00
Wszystko wskazuje na fakt, że zbliżająca się kolejna rocznica bitwy pod Węgrowem, jaka rozegrała się podczas powstania styczniowego w 1863 roku, obchodzona będzie bardziej uroczyście niż dotychczas. Już w czwartek 15 listopada w sali Węgrowskiego Ośrodka Kultury odbyła się inauguracyjna sesja poświęcona właśnie wspomnianej rocznicy. Otwierając sesję, burmistrz Węgrowa Jarosław Grenda nadmienił, że w przygotowaniu są kolejne odsłony rocznicowych uroczystości. Jak zapowiedział, będzie konkurs historyczny oraz rajd rowerowy śladami ks. Brzóski, a także - a może przede wszystkim - inscenizacja słynnej bitwy węgrowskiej, na którą organizatorzy zapraszają w dniach 2 i 3 lutego 2008 roku.
Sesję uświetnił występ chóru szkolnego z węgrowskiego gimnazjum, prowadzonego przez Barbarę Rostek-Śladowską, a wiązanka pieśni patriotycznych w jego wykonaniu przyjęta została naprawdę gorącymi brawami.
Wśród prelegentów, którzy przybliżali zebranym szczegóły powstania styczniowego, był między innymi Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, który dość szczegółowo i dogłębnie omówił sytuację w Polsce jeszcze przed wybuchem powstania styczniowego. Grzegorz Welik mówił też o powiązaniach powstańców z żołnierzami innych narodowości, jak również zapowiedział zaprezentowanie dalszych szczegółów podczas kolejnych spotkań. Powstanie styczniowe udowodniło, że w Polakach jest bardzo wiele heroizmu, a także to, że mieszkańcy naszego regionu, nie bacząc na ewentualne konsekwencje, jak mogli tak pomagali powstańcom.
O powstaniu styczniowym mówił również Bogdan Klejn, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, który nawiązywał głównie do znaczenia muzealnych eksponatów, a także pisarz Eustachy Rylski, który z kolei omówił znaczenie powstania dla przebiegu i układu historii naszego narodu.
Ogólnie stwierdzić należy, że sesja ta, zwłaszcza dla młodzieży szkolnej, mogła stanowić wartościową lekcję historii. Historii dotyczącej przecież naszego regionu. Szkoda tylko, że nie wszyscy uczniowie podeszli do niej z należytym zainteresowaniem.