Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Osiemdziesiąta dziewiąta rocznica Drukuj Email
czwartek, 01 listopada 2007 02:00
Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w piątek 9 listopada, kiedy to w budynku Węgrowskiego Ośrodka Kultury odbyła się okolicznościowa akademia, do której część artystyczną przygotowali uczniowie z gimnazjum. Był też okolicznościowy referat, natomiast uroczystości religijno–patriotyczne rozpoczęły się w niedzielę mszą św., którą w bazylice mniejszej odprawił ks. Leszek Gardziński. W okolicznościowej homilii wspomniał o 123 latach niewoli, o zrywie niepodległościowym, wspomniał działalność między innymi Dmowskiego, Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego. Mówił o konieczności otaczania czcią i pamięcią miejsc bitew i walk, o także miejsc kaźni tych, którzy za wolność i niepodległość walczyli.
Z kolei przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego burmistrz Jarosław Grenda powiedział między innymi: gromadzimy się w tym miejscu, aby podobnie jak w latach poprzednich oddać hołd tym, którzy wolność i niepodległość własnego narodu uznali za wartość najwyższą. Dzisiejszy dzień to także okazja do oceny teraźniejszości i spojrzenia w najbliższą przyszłość. Dlaczego tak trudno żyje się nam w wolnej przecież i niepodległej Polsce? – pytał burmistrz. W końcowej części przemówienia stwierdził, że „Musimy wierzyć i musimy wiedzieć, co robić, aby spełnić marzenia naszych wyborców, naszych obywateli.” Burmistrz życzył niejako przy okazji, aby te marzenia wszystkim jak najszybciej się spełniły.
Delegacje instytucji zakładów pracy i organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy pomniku „Solidarności”, oddając tym samym hołd dzisiejszym bohaterom, którzy także mieli swój udział w odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Na zakończenie orkiestra dęta z Węgrowskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją kapelmistrza Tomasza Gronowskiego odegrała słynną „Pierwszą brygadę”, a wiązanki kwiatów złożono także w pozostałych miejscach pamięci narodowej.