Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47156

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45260
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Spotkania z książką regionalną w MBP. Rzecz o księciu Firsie Drukuj Email
poniedziałek, 01 października 2007 02:00
4 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie miało miejsce spotkanie z ks. kanclerzem Zbigniewem Rostkowskim, autorem książki Książę Sergiusz G. Golicyn Firs (1803-1868) - dziedzic starowiejski. Organizatorem spotkania i wydawcą tej ważnej pozycji w badaniach nad dziejami naszego regionu jest Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Fundacja Rozwoju Badań Regionalnych „Sigillum”. Autor przedstawił zakres swoich badań oraz w bardzo interesujący sposób przybliżył postać księcia i jego rodu.
Wywodzący się od księcia Giedymina (protoplasty także Władysława Jagiełły) rosyjski ród Golicynów, właśnie w osobie właściciela Starejwsi zasłużył się dla powiatu węgrowskiego. Księciu Firsowi, jak go nazywano, zawdzięczamy przebudowę pałacu i fundację kościoła w Starejwsi, a przede wszystkim założenie huty szkła (dziś Huta Gruszczyno), która w połowie XIX w. była jednym z najbardziej znanych zakładów tego typu na ziemiach polskich.
Niezwykle istotnym elementem obrazu księcia jest jego postawa i działania podjęte w obronie skazanego przez władze carskie Władysława Rawicza. Także fakt, że książę nauczył się języka polskiego i stale przebywał wśród społeczeństwa węgrowskiego, pozwala podważyć stereotyp wrodzonej antypolskości Rosjan.
Ks. Rostkowski uzupełnił wykład prezentacją fotografii dokumentów źródłowych, wykonanych podczas pracy nad książką. Pozycja to ze wszech miar ważna i godna polecenia czytelnikom. Szkoda tylko, że jej nakład (opublikowana jako wydanie specjalne „Rocznika Liwskiego”) jest tak niski.