Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Fachowcy pilnie poszukiwani Drukuj Email
środa, 01 sierpnia 2007 02:00
No i doczekaliśmy się czasów, że po wielkim bezrobociu ponownie zaczyna brakować rąk do pracy, a w ogłoszeniach bardzo często powtarza się „zatrudnię pracowników”. Brakuje dlatego, że coraz więcej Polaków wyjeżdża w poszukiwaniu godziwego zarobku do krajów Europy Zachodniej, a w kraju pozostają ci, którzy jak to się popularnie mówi, mają dwie lewe ręce. I oni to głównie znajdują się jeszcze na listach bezrobotnych w urzędach pracy. Na prze-szkodzie w ich zatrudnieniu stoi przede wszystkim fakt, że nie radzą sobie w żaden sposób z obsługą nowoczesnych maszyn, w jakie wyposażone są zakłady pracy, a często też mają oni pewne kłopoty chociażby z zachowaniem elementarnych zasad dyscypliny na stanowisku pracy.
Jak pozyskać dla firm dobrych pracowników, co należy robić, aby w naszym regionie nie brakowało odpowiednio przeszkolonych i chętnych do podjęcia pracy specjalistów – na to pytanie starał się znaleźć odpowiedź jeden z węgrowskich przedsiębiorców, jednocześnie radny powiatowy Krzysztof Filipek, który powiedział między innymi: „W Węgrowie i w najbliższych okolicach jest stosunkowo dużo firm z branży meblarskiej i głównie brakuje wykwalifikowanych pracowników właśnie w tej dziedzinie. Ten fakt sprawia, że są oni pilnie poszukiwani, gdyż dobry pracownik wpływa na rozwój firmy, na jej markę, co w konsekwencji pozwala na utrzymanie się na trudnym dzisiaj rynku zbytu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że nasze szkoły zawodowe nie kształcą specjalistów w tej branży, tak więc siłą rzeczy absolwenci muszą poddać się natychmiast po skończeniu nauki niezbędnemu przekwalifikowaniu. Pociąga to za sobą pewne koszty i całkiem niepotrzebną stratę czasu.”
Całkiem słusznie, chociaż wydaje mi się, że gdyby nawet szkoły wprowadziły do programu nauki omawiany kierunek, dojście do prawdziwej perfekcji w danym zawodzie jest możliwe dopiero w zakładzie pracy, gdzie chociażby park maszynowy jest o wiele bardziej nowoczesny i skomplikowany niż w szkolnych warsztatach.
A może by tak pokusić się o praktykę zawodową właśnie w tych firmach, które zapewnią absolwentom zatrudnienie?