Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47156

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45260
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

VII Ogólnopolski Turniej Rycerski „O Pierścień Księżnej Anny” na zamku w Liwie Drukuj Email
środa, 01 sierpnia 2007 02:00
Nie dla własnej sławy ani z próżności serca, ale dla przypomnienia naszym rodakom czasów, gdy słowo i honor było wartością najwyższą, gdy rycerze walczyli z imieniem Boga na ustach, przeto pomni tych wartości chcemy na nowo wskrzesić ducha rycerskości dla większej chwały Rzeczypospolitej.

Jak ten czas leci... banalne, prawdziwe. Kiedy Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej pod wodzą wielkiego mistrza Andrzeja Pietrycha organizowało pierwszy turniej, nikt nie przypuszczał nawet, że dociągniemy do siódmej rocznicy. Pamiętam turniej w 2001 r. i łza się w oku kręci, gdy pomyślę, że połowa rycerstwa ubrana była w pożyczone lajkry mające imitować średniowieczne rajtuzy, kapa z tapczanu starczała niektórym za romantyczną pelerynę, a chińska „dwójka’ za namiot bitewny. A sama bitwa - wyszło na plac 50 zbrojnych i to wszystko! Widzów też jakby mniej - 5000 w porywach.
Od tego czasu przebyliśmy długą drogę. Turniej stał się jedną z bardziej znanych imprez tego typu w kraju. Przyjeżdża na niego ponad 10.000 widzów. Przybywa rycerzy i pięknych dam. Do boju wychodzi na raz kilkuset zbrojnych. Stroje odtwarzane są z największą pieczołowitością, według wzorów zachowanych z dawnych epok, podobnie jak uzbrojenie: kosztowne blachy (zbroje płytowe) miecze, hełmy i tarcze. Co roku rozszerza się też zakres innych atrakcji: jarmark średniowieczny, koncerty muzyki dawnej i folkowej, pokazy ogni sztucznych i tańca ognia. Pojawiają się coraz bardziej wykwalifikowani kaci. Sprowadzamy także nowe i zaskakujące zabawy plebejskie (ubiegłorocznym przebojem była wojna na balony z wodą).
W tym roku będzie tak, jak bywało w poprzednich latach: gwarno, hucznie, wesoło i kolorowo. I tanio - V Ogólnopolski Turniej na Zamku w Liwie „O pierścień księżnej Anny” jest imprezą bezpłatną. Wstęp wolny!
Zaprasza: Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Zamek Liw. Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Liwskiej. Turniejowi patronuje J. E. biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, honorowy Wielki Mistrz naszego Bractwa.
Wspomagają nas wspaniali Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Warszawa, Fabryka Mebli Filipek Wegrów, ADDIT Sp. z o.o. Węgrów, MIKST Węgrów, BOMET Węgrów, firma meblowa Meblolux Liw, Zakłady Mięsne Łmeat - Łuków S. A., Maryla i Piotr Sodomirscy z Liwa oraz inni - lista wciąż nie jest zamknięta.
Przyjeżdżajcie wszyscy 18 i 19 sierpnia, żeby przeżyć coś, czego nigdy nie zapomnicie. A „nie jest to żaden przymus, lecz dobra rada, tak jak i szczęście nie jest żadnym przymusem”(G. G,. Marquez).