Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Zawodowa szansa dla niepełnosprawnych Drukuj Email
niedziela, 01 lipca 2007 02:00
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego istnieje w Węgrowie od 1970 roku. Aktualnie w Ośrodku uczy się prawie dwustu pensjonariuszy, którzy mają realne szanse na zdobycie wiedzy z zakresu szkoły podstawowej specjalnej, gimnazjum specjalnego i zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej. Ale zgodnie z uchwalą Rady Powiatu Węgrowskiego już od września br. w placówce tej rozpocznie funkcjonowanie Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, która zgodnie z założeniami przygotowywać będzie młodzież do pełnienia ról społecznych, a także w miarę możliwości do autonomicznego i aktywnego życia w grupie osób dorosłych.
Jak stwierdziła Hanna Kasperowicz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Węgrowie, do szkoły tej przyjmowani będą absolwenci gimnazjum specjalnego, niepełnosprawni umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, natomiast samo przysposobienie do pracy rozumiane jest w tym konkretnym przypadku jako kształtowanie właściwej postawy wobec pracy, poznawanie typowych sytuacji związanych z pracą, a także przygotowanie do podjęcia zatrudnienia zarówno na wolnym, jak też na chronionym rynku pracy.
Nauka w szkole trwać będzie trzy lata, a według oświadczenia dyrektor Hanny Kasperowicz niewielkie stosunkowo grupy klasowe liczące od sześciu do ośmiu uczniów pozwolą nauczycielom na pełną opiekę nad każdym z nich. Do szkoły tej będą przyjmowani kandydaci, którzy posiadają orzeczenie lekarskie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zapisy do tej szkoły już zostały rozpoczęte, a w związku z tym faktem osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny - (025) 792 0161 - z sekretariatem szkoły, gdzie uzyskać można wszystkie niezbędne dodatkowe informacje.