Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47156

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45260
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Z Reymontówki na wakacje Drukuj Email
niedziela, 01 lipca 2007 02:00
Uroczystość zakończenia II roku akademickiego Węgrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się 20 czerwca w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.

DPT „Reymontówka” to jeden z ciekawszych zabytków w pobliżu Siedlec. Mieści się on w zabytkowym dworze wybudowanym w poł. XIX w. dla rodziny Różańskich. Później dwór i przyległe dobra kilkakrotnie zmieniały właścicieli. W 1926 roku budynek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie - Aurelia. Na zakup przeznaczyła część pieniędzy z nagrody Nobla, którą otrzymał Reymont w 1924 roku za powieść „Chłopi”. Rządy Aurelii Reymontowej to czasy największej świetności Chlewisk. W tym okresie dobudowano wschodnią część dworu, domek ogrodnika, bramę wjazdową z ogrodzeniem w stylu podhalańskim, uporządkowano park i ogród, wytyczono nowe aleje, posadzono egzotyczne drzewa, krzewy i kwiaty. Od 1939 roku właściciele zmieniali się kilkakrotnie, aż do 1981, kiedy to zespół dworsko-parkowy zakupił Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach i powołał Dom Pracy Twórczej „Reymontówka”. Organizowane są tu plenery i warsztaty artystyczne, szkolenia, konferencje oraz koncerty.
Słuchacze Uniwersytetu mieli możliwość zwiedzenia dworu, obejrzenia bogatych zbiorów sztuki zgromadzonych w pięknych wnętrzach, jak również na zewnątrz budynku. Wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek, spacer po ciekawie zagospodarowanym i pełnym zieleni ogrodzie – to chwile relaksu i oderwania się od spraw codziennych.
Dzięki gościnności Marka Błaszczyka – dyrektora Domu Pracy Twórczej - i pracowników obiektu, nasz pobyt w „Reymontówce” przebiegał w życzliwej i serdecznej atmosferze.
Wszystkim Słuchaczom Uniwersytetu życzymy miłego letniego wypoczynku i serdecznie zapraszamy do kontynuowania zajęć. Zainteresowanych działalnością Uniwersytetu informujemy, że lista słuchaczy jest zawsze otwarta. Informacje można uzyskać osobiście w WOK lub telefonicznie pod numerem (025) 792 00 59.