Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Z Węgrowa do ziemi włoskiej Drukuj Email
piątek, 01 czerwca 2007 02:00
Agnieszka Zarzycka
tytuł i opracowanie tekstu – red.

Rok Generała Władysława Andersa, obchodzony obecnie zgodnie z decyzją Senatu RP, zainspirował do zorganizowania w dniach 11-13 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino uroczystych obchodów 37. rocznicy śmierci tego bohatera oraz 63. rocznicy krwawej bitwy, upamiętnionej znaną każdemu Polakowi pieśnią o czerwonych makach.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wdowa po generale Andersie Irena Anders z córką Anną, przedstawiciele władz państwowych oraz ci najważniejsi - weterani walk o Monte Cassino, którzy ze łzami w oczach wspominali tamte wydarzenia. Główna uroczystość, która odbyła się w sobotę 12 ma-ja, rozpoczęła się od wprowadzenia wojskowej asysty honorowej. Następnie oficjalne delegacje złożyły kwiaty na grobie generała Andersa, po czym rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy II Korpusu Polskiego, której przewodniczył węgrowianin, absolwent naszego Liceum im. Mickiewicza, ks. płk Sławomir Żarski.
Po mszy odbyły się modlitwy ekumeniczne, po których w imieniu kombatantów II Korpusu Polskiego głos zabrał Henryk Skrzypiński.
Dzięki staraniom Antoniego Lipki - prezesa Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który jest wielkim sympatykiem i darczyńcą Szkoły Podstawowej im. J. Pawła II w Węgrowie, mogłam brać udział w tych niezwykle ważnych wydarzeniach wspólnie z żywymi świadkami historii - uczestnikami walk, oddać hołd poległym i być tym przechodniem, który następnym pokoleniom ma powtarzać słowa wyryte na polskim cmentarzu pod Monte Cassino: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie.”
Niezwykle ważnym akcentem tej wizyty we Włoszech była modlitwa przy grobie największego z Polaków, naszego Patrona, Jana Pawła II. Owej chwili zadumy nie mogło zabraknąć podczas naszej peregrynacji.