Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Strategia rozwoju turystyki Drukuj Email
piątek, 01 czerwca 2007 02:00
W poniedziałek 21 maja w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Węgrowie na wspólnym posiedzeniu spotkali się członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Zdrowia Oświaty i Kultury Rady Miejskiej Węgrowa. Głównym i w zasadzie jedynym celem tej narady było omówienie zakresu prac zmierzających do opracowania kompleksowej strategii rozwoju turystyki do 2013 roku.
Gościem specjalnym, zaproszonym do udziału w naradzie, był Tomasz Majka wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki, a jego profesjonalne spojrzenie na turystyczną rzeczywistość miało dać podpowiedź, jaki obrać kierunek, co zrobić, aby działania zmierzające do rozwoju turystyki dały jak najlepsze, najbardziej oczekiwane efekty. Nawiązując do prowadzonych aktualnie na naszym terenie prac inwestycyjnych, omówił szczegółowe cechy odpowiedniej strategii rozwoju turystyki.
Turystyka była i jest nazywana często jedną z gałęzi gospodarki, myślę więc, że uzasadnione będzie w tym przypadku pytanie, czy na turystyce można zarobić? I nie chodzi mi w tym przypadku o zarobek dla Urzędu Miasta, który notabene jest inwestorem prac szacowanych na grubo ponad pięć milionów złotych, ale o możliwości stworzenia takiej sytuacji, w której konkretnych korzyści finansowych spodziewać się mogą nasze lokalne przedsiębiorstwa z branży turystycznej, gastronomicznej, właściciele hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Prezes Tomasz Majka, co jest całkowicie zrozumiałe, zachęcał do opracowania strategii rozwoju gospodarczego, sugerując jednocześnie, że posiadanie takiego dokumentu umożliwi kontakt z poważnymi inwestorami, nawet zagranicznymi, przy czym stwierdzić należy - co w swojej wypowiedzi uwidocznił radny Jerzy Chodowski - że może tak być, iż z opracowaną i wartą 60 tysięcy złotych dokumentacją zostaniemy na lodzie. Ryzyka takiego oczywiście wykluczyć nie można, ale gdy strategii nie będzie, to na pewno niewiele się uda.
Opracowanie kompleksowej strategii popierał dyrektor Muzeum na Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie Roman Postek, który w takim postępowaniu widzi realne możliwości zainteresowania naszym regionem potencjalnych turystów z Warszawy i z innych dużych aglomeracji miejskich.
Aby jednak był końcowy sukces, muszą znaleźć się także inwestorzy, którzy wybudują w naszym regionie hotele, campingi i całą niezbędną w tym przypadku infrastrukturę – sugerowała radna Halina Ulińska. Głosów za i przeciw było naprawdę bardzo wiele, dlatego też nie wiadomo, czy radni wyrażą zgodę na zlecenie opracowania wspomnianej strategii. Myślę, a właściwie jestem przekonany, że dyskusja na ten temat dopiero się rozpoczęła, a wykład prezesa Tomasza Majki wywołał nowe spojrzenie na całą sprawę zarówno władz samorządowych, jak też administracyjnych naszego miasta. Dobrze też, że wreszcie zrobiony został pierwszy krok.