Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Moja działka świadczy o mnie Drukuj Email
piątek, 01 czerwca 2007 02:00
Od dawna mieszkańcy miast tęsknili za sielską naturą. Z tego też powodu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kiedyś pracownicze ogrody działkowe, a teraz coraz częściej spotkać można - i to w różnych miejscowościach - ładnie urządzone domki letniskowe, dacze, altany czy też przydomowe ogrody. A co ciekawe, wygląd takiego skrawka własnej ziemi zmienia się i to dość szybko, podobnie jak odzieżowa moda i to w damskim wydaniu.
Jak urządzić działkę, aby można było maksymalnie na niej się zrelaksować, wypocząć po pracy, czy też, co nie jest bez znaczenia, pochwalić się jej wyglądem przed znajomymi – te i tym podobne pytania spędzają często sen z oczu potencjalnym działkowiczom. Pół biedy, jeśli jest to typowa działka w rodzinnym ogrodzie działkowym, tam bowiem ze względu na zbyt małą powierzchnię nie ma miejsca na przestrzenne kompozycje, ale gdy w grę wchodzi działka większa, to proporcjonalnie do jej powierzchni rośnie problem związany z jej odpowiednim zagospodarowaniem, z jej urządzeniem.
W Węgrowie póki co istnieją trzy rodzinne ogrody działkowe, w których poletka o po-wierzchni około trzech arów, z większym lub mniejszym powodzeniem, uprawia około sześciuset zapaleńców łącznie z rodzinami. I nie chodzi w tym przypadku o materialne korzyści, ale o zdrową, ekologicznie wyhodowaną marchewkę, pietruszkę i inne warzywa oraz owoce.
Jeśli zaś chodzi o duże działki typowo rekreacyjne, też daje się zauważyć na nie coraz większy popyt. Często się jednak zdarza, że urok naprawdę ładnie zaprojektowanej działki psuje, jak przysłowiowa łyżka dziegciu beczkę miodu, jeden czy też kilka niestosownych elementów, przez co kilkuletni nieraz wysiłek, po prostu diabli biorą.
„Pamiętajmy o ogrodach” – to hasło było i jest nadal bardzo aktualne. Oczywistym jest też fakt, że urządzenie każdej mniejszej lub większej działki to sprawa gustu i możliwości poszczególnych działkowców. Jeden przecież lubi ogórki, drugi ogrodnika córki, ale przynajmniej w przypadku dużego ogrodu warto, moim zdaniem, poradzić się specjalistów w tej dziedzinie. Mają oni bowiem profesjonalne przygotowanie i - jak to się popularnie mówi - na zie-leni zjedli nie tylko pierwsze, ale i drugie zęby.