Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Gimnazjum i co dalej? Drukuj Email
piątek, 01 czerwca 2007 02:00
Zbliżający się koniec roku szkolnego jak zwykle kojarzy się z upragnionymi przez uczniów wakacjami, ale też stanowi, zwłaszcza dla absolwentów szkół gimnazjalnych, niezwykle istotny przełom życiowo-edukacyjny, gdyż stają oni właśnie przed problemem związanym z wyborem dalszego kierunku kształcenia.
W tym roku mury węgrowskiego gimnazjum (dlaczego ta szkoła nie ma jeszcze swojego patrona?!) opuści sto osiemdziesiąt pięć osób. Z gimnazjum gminy Liw odejdzie stu pięćdziesięciu absolwentów. Jeśli dodać do tego mniejsze lub większe grupy z dziesięciu pozostałych szkół gimnazjalnych, które funkcjonują w powiecie węgrowskim, to okaże się, że z decyzją o kontynuowaniu nauki borykać się będzie naprawdę duża grupa dziewcząt i chłopców. Oczywiście, część z nich kontynuować będzie naukę w szkołach ogólnokształcących, traktując ten fakt jako przygotowanie do studiów wyższych, ale co z pozostałymi?
Jak stwierdził naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Węgrowie Tadeusz Krupa, dla tegorocznych absolwentów szkół gimnazjalnych przygotowano, zgodnie z założeniami, tysiąc siedemdziesiąt miejsc w szkołach zawodowych. Liczba ta obejmuje zasadnicze szkoły zawodowe, oraz licea profilowane i technika o różnej specjalności. Wachlarz proponowanych zawodów jest stosunkowo duży, ale jak zwykle w tego typu okolicznościach bywa, z pewnością wybór szkoły zawodowej będzie czasem tylko przemyślaną decyzją, w większości zaś dziełem zwykłego przypadku.
Ale że w życiu nie zawsze człowiek robi to, na co ma akurat ochotę, dlatego nauczony chociażby własnym przykładem, zachęcał będę do pilnej nauki, która pozwoli na poznanie tajników najbardziej nawet nielubianego zawodu.