Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Koncert dla Papieża Drukuj Email
wtorek, 01 maja 2007 02:00
W niedzielne popołudnie 1 kwietnia mieszkańcy Węgrowa mieli wyjątkową okazję obco-wania z kulturą na najwyższym poziomie. Z okazji drugiej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II w sali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie odbył się koncert Kwartetu Smyczkowego „I Solisti di Varsovia”, który to zespół zaprezentował mistrzowskie wykonanie znanego utworu Józefa Haydna pod tytułem „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. Organizatorem koncertu byli burmistrz Węgrowa, dyrekcja biblioteki oraz Zarząd Węgrowskiego Koła Żołnierzy Armii Krajowej „Smoła”.
Witając zaproszonych gości burmistrz Jarosław Grenda powiedział między innymi: „W przeddzień drugiej rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II cała Polska wspomina naszego Wielkiego Rodaka... W tym czasie wracamy myślami do chwil radosnych, jak wtedy, gdy 16 października 1978 roku biały dym obwieścił światu wybór nowego papieża... do chwil dramatycznych z 13 maja 1981 roku, w których skrytobójcze strzały na Placu Świętego Piotra wstrząsnęły wszystkimi ludźmi dobrej woli. Do momentów wzruszeń przeżywanych na spo-tkaniach podczas pielgrzymek Papieża do Polski. I wreszcie do tego smutnego momentu, gdy dwa lata temu głos watykańskiego dzwonu oznajmił Jego odejście do Domu Ojca...Czas jest bezlitosnym lecz sprawiedliwym sędzią. Z jego perspektywy prawdziwa wartość nabiera blasku... Jestem przekonany, że apogeum wielkości Jana Pawła II jest jeszcze przed nami... Wszyscy mamy nadzieję, że w niedługim czasie zakończy się proces beatyfikacyjny, który da światu nowego, tak bliskiego nam świętego... Dlatego dzisiaj spotykamy się tutaj. Bo Polska pamięta. Pamięta Mazowsze i Podlasie. Pamięta Węgrów.”
Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu ks. Wiesław Niemyjski przytoczył fragmenty książki Jana Pawła II „Dar i tajemnica”, książki, w której Papież zawarł wiele osobistych refleksji nad dziejami świata. Ksiądz Niemyjski objaśniał też poszczególne części koncertu, koncertu po mistrzowsku opracowanego przez kompozytora i równie dobrze wykonanego przez Ewę Marczyk, Annę Staniak Bagnowską, Marka Iwańskiego i Grażynę Tatarską.
Dodam jeszcze, że długo trwające na stojąco owacje, świadczyły dobitnie o tym, że koncert ten spełnił oczekiwania węgrowskich widzów.