Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47156

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45260
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

„Do Liwu” czy „do Liwa”? Drukuj Email
niedziela, 01 kwietnia 2007 02:00
Pracuję w muzeum w Liwie, które odwiedzają tysiące ludzi. Rzecz charakterystyczna: żaden z turystów odwiedzających Liw po raz pierwszy nie odmienia jego nazw w dopełniaczu w formie „Liw - Liwa”. Regułą jest odmiana : „Liwia”, „Liwu” a nawet „Liwca”. Odmiana „Liw - Liwa” występuje na naszym terenie i nikt inaczej nazwy tej piastowskiej kasztelanii nie odmienia. Gdzie leży prawda? Trudno orzec.
Jeden z najstarszych herbów polskich, wymieniany już w 1343 r. nosi nazwę Doliwa. Jego legenda herbowa, zamieszczona przez Bartosza Paprockiego w księdze „Gniazdo cnoty” w 1572 r., opowiada o dzielnym rycerzu, który ocalił zamek w Liwie przed najazdem Jaćwingów w roku 1279 i otrzymał w nagrodę wymieniony herb. Jego zawołanie (hasło - okrzyk bojowy używany przez rycerzy tego herbu w bitwie) brzmi „Do Liwa!”. Tradycje historyczne wskazują zatem na poprawność wymowy lokalnej, ale przybysze wiedzą swoje.
Warto by zasięgnąć wiadomości u źródeł i poprosić o konsultację któregoś ze znanych językoznawców, żeby raz na zawsze zakończyć te spory. Certyfikat oprawiłbym w ramki i pokazywał turystom, a tak szykuje się kolejny sezon turystyczny, podczas którego dziesięć razy dziennie będę poprawiał: „Przyjechali państwo do LIWA”.