Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie ... Drukuj Email
czwartek, 01 marca 2007 02:00

W niedzielę 11 lutego już po raz piętnasty obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Jakby na przekór wszystkim lub też prawie wszystkim regułom i zasadom opieki medycznej, kilka dni wcześniej nasze publikatory wszelkiego typu zarzuciły nas informacjami o krytycznym wprost stanie naszych placówek służby zdrowia z Akademickim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu na czele.
Jeszcze wcześniej wydano rozporządzenie, w myśl którego nasze karetki pogotowia ratunkowego mają jeździć do wypadków bez lekarzy, których zastąpili ratownicy medyczni. Nie będę publicznie wypowiadał się na temat, co o tej decyzji myślą sami chorzy, ciekaw jestem natomiast wypowiedzi lekarzy, którzy jakby na całą sprawę nie patrzeć, na dyżurach w pogotowiu zarabiali przecież jakieś pieniądze. Odsuwając jednak wartości materialne na plan drugi, wydaje mi się, że co innego ratownik medyczny, a co innego lekarz. I chociaż jeden i drugi ma za zadanie nieść pomoc i ulgę w cierpieniu, to jednak chyba lekarz jest do tego przygotowany znacznie lepiej. Chyba, że wyposażenie karetek jest do tego stopnia zminimalizowane, że mogą one tylko dowieźć chorego do szpitala.
I jeszcze jedna refleksja ściśle związana ze Światowym Dniem Chorego. Otóż niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym, starszym i chorym zawsze zasługiwało na słowa najwyższego uznania. Tak jest i teraz, gdy wolontariusze skupieni w różnego rodzaju instytucjach i organizacjach poświęcają swój czas i bezinteresownie pomagają potrzebującym. Nie od dziś przecież wiadomo, że osobie przykutej chorobą do łóżka na długie miesiące lub nawet lata, nie wystarczy podane lekarstwo i obiad. Chorzy potrzebują również wsparcia dobrym słowem, uśmiechem, radą, czułym spojrzeniem i obecnością drugiej osoby, która w razie potrzeby poprawi poduszkę, pomoże przekręcić się na drugi bok, włączy telewizor...
Szczególną formą pomocy osobom potrzebującym są Warsztaty Terapii Zajęciowej, z których korzystają raczej ludzie młodzi oraz domy opieki dla dorosłych. W tym miejscu koniecznie wspomnieć należy, że w Węgrowie Dom Opieki dla Dorosłych „Sarepta” przy para-ii ewangelicko-augsburskiej funkcjonuje już od czterdziestu czterech lat. Aktualnie, jak stwierdził ksiądz proboszcz Bogdan Wawrzeczko, z tego typu pomocy korzysta czternastu pensjonariuszy, którzy mają zapewnioną całodobową opiekę i wyżywienie. I tu również widać działalność węgrowskich wolontariuszy, którzy spotykając się z mieszkańcami „Sarepty” starają się wnieść w ich życie chociaż odrobinę radości.
Pisząc o tych, którzy niosą pomoc i wsparcie, nie sposób pominąć opiekunek zatrudnionych w Centrum Pomocy Społecznej. Otrzymują one, co prawda, pewne wynagrodzenie za swoją pracę, nie mniej aby mogły dobrze spełniać swoją powinność, muszą mieć ku temu powoła-nie, muszą wykazywać się zamiłowaniem do tego, co robią.
Chciałbym też w tym miejscu wspomnieć o innej organizacji, również zajmującej się niesieniem pomocy osobom chorym. Mam tu na myśli Fundację Pomocy Osobom Przewlekle Chorym „BĄDŹ z NAMI”, która już od sześciu lat wspiera chorych zapomogami na leczenie, refunduje zakup lekarstw, dopłaca do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, a co najważniejsze - robi to wszystko w ramach wolontariatu. Zarząd tej fundacji za naszym pośrednictwem, zwraca się do wszystkich podatników z prośbą o rozważenie możliwości przekazania jednego procenta z kwoty należnego podatku właśnie na konto tej fundacji. Wiedząc, że pomocy - i to pomocy dosłownie w każdej formie - nigdy nie jest za wiele, podajemy numer konta Fundacji „BĄDŹ z NAMI” informując jednocześnie, że Bank Spółdzielczy w Węgrowie nie pobiera prowizji od wpłat na jej konto.
Konto Fundacji Pomocy Osobom Przewlekle Chorym „BĄDŹ z NAMI”
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie
Nr 59923600080013388320000010

Informujemy jednocześnie, że wszelkie informacje dotyczące dotychczasowej działalności fundacji udostępniane są w biurze pod węgrowskim numerem telefonu 025 792 4418.