Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Żniwa w gminie Sadowne Drukuj Email
czwartek, 01 czerwca 2006 02:00

Gmina Sadowne ma charakter typowo rolniczy, chociaż więcej tam nadbużańskich łąk niż uprawnych pól, niemniej jednak teraz, tuż przed żniwami, wydaje mi się, że warto pracy rolników poświęcić nieco więcej uwagi.
Jak stwierdził wójt gminy Zdzisław Tracz, tutejsi rolnicy nie mają większych szans na uzyskanie dobrych efektów finansowych, chociażby z tego powodu, że na terenie gminy Sadowne przeważają gleby V i VI klasy, a dodatkowo tegoroczna susza sprawiła, że zbiory podstawowych zbóż szacuje się od 10 do 20 procent niższe niż w roku ubiegłym. Jedynym pocieszającym faktem dla rolników mogą być tylko dopłaty bezpośrednie, gdyż kuleje także skup płodów rolnych. Ze względów czysto ekonomicznych, nie ma stałego punktu skupu, natomiast ewentualne nadwyżki zboża i innych płodów rolnych, sprzedawane są podczas targów głównie w Stoczku i w Sadownem.
W najlepszej sytuacji są posiadacze sprzętu żniwnego. Chodzi w tym przypadku o kombajny zbożowe, gdyż cena usług ukształtowała się na poziomie 250 złotych za godzinę pracy na polu. Jednak taka sytuacja stawia pod znakiem zapytania opłacalność pracy na roli. Niewątpliwie ważną sprawą jest bezpieczeństwo podczas wykonywania prac żniwnych. Jak stwierdził wójt Zdzisław Tracz, w ciągu ostatnich dni odpowiednie przeszkolenie pod względem BHP i ppoż. otrzymało trzydziestu kombajnistów. Takie czynności podjęto tylko dlatego, żeby uczulić tych ludzi na skutki nie do końca przemyślanych działań. I chociaż w ciągu ostatnich lat w gminie Sadowne nie zdarzył się żaden poważny wypadek przy pracach rolnych, dobrze się stało, że władze gminy pomyślały o zapewnieniu właściwego bezpieczeństwa, bowiem zgodnie z przysłowiem, lepiej jest dmuchać na zimne niż się gorącym oparzyć.
O sprawy bezpieczeństwa przy pracach rolnych powinni także, a może nawet przede wszystkim, zadbać sami rolnicy, zwracając szczególną uwagę na zachowanie dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę z różnego typu zagrożeń.
Żniwa to co prawda czas wytężonej pracy, ale jest to także czas zbiorów płodów rolnych, czas gromadzenia zapasów. Szkoda więc, że tegoroczna susza, niestety, nie napawa większym optymizmem.