Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

ZEW-T SA RADZI. Bezpieczne wakacje Drukuj Email
czwartek, 01 czerwca 2006 02:00

Wakacje w pełni. Lato to czas wypoczynku po trudach szkoły i możliwość oderwania się od codziennych obowiązków. Są jednak dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają. Pozbawione opieki nauczycieli i rodziców w czasie wakacji podejmują z rówieśnikami niebezpieczne zabawy. Wiele z nich odbywa się w niebezpiecznych miejscach. Niestety, w Polsce każdego roku z powodu porażenia prądem umiera kilkaset osób, a co piąta ofiara to dziecko.
„Pomysły” na nudę
Do wypadków porażenia prądem dochodzi najczęściej w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych. Młodzi ludzie bawiąc się z dala od zabudowań i bez opieki dorosłych narażeni są na różnego rodzaju pokusy. Zdarzały się przypadki, że w ramach wzajemnej rywalizacji chłopcy sprawdzali, który wyżej wejdzie na słup trakcji elektroenergetycznej. Skutki takiej „wspinaczki” mogą być tragiczne. Opuszczone lub zwisające przewody nie są przyrządem do zabawy, lecz śmiertelnym zagrożeniem. Nasze dzieci powinny wiedzieć, że zamiast szukać atrakcji przy słupach energetycznych, należy niezwłocznie powiadomić dorosłych lub pogotowie energetyczne o uszkodzonej linii. Równie niebezpieczne bywają zabawy, w których dzieci wykorzystują np. stacje transformatorowe. Próby wykonania graffiti lub wchodzenia na tego typu obiekty niosą ryzyko porażenia. Przykładem dziecięcej niefrasobliwości jest także sięganie po owoce lub kasztany z drzew rosnących w pobliżu linii elektroenergetycznych. Zasłonięte liśćmi przewody stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla wchodzących na drzewa lub próbujących przy użyciu różnego rodzaju pomocy zerwać upatrzony owoc.
Kiedy aura nie pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dzieci zostają w domu i znudzone szukają sobie zajęcia. Niestety zdarza się, że próbują same naprawiać uszkodzone lampki lub inne sprzęty domowe. Pozostawione bez opieki nie zawsze wiedzą, jak reagować np. na awarię instalacji. A wtedy nietrudno o tragedię.
Jak uniknąć tragedii?
Możemy mnożyć sytuacje, w których dzieci narażają zdrowie czy życie swoje i kolegów. Dlatego tak ważne jest propagowanie zachowań związanych z prawidłowym obchodzeniem się z energią elektryczną. Szczególnie w okresie wakacji powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób nasze dzieci spędzają wolny czas. Musimy pamiętać o tym, że dziecięca ciekawość i fantazja nie znają granic. Dlatego już dziś nauczmy nasze pociechy podstawowych zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z prądem i sami bądźmy dla nich najlepszym przykładem.
Czego nie wolno robić? Nie wolno bawić się w pobliżu stacji transformatorowych. Nie wolno wchodzić na słupy energetyczne, wspinać się na drzewa rosnące w pobliżu linii przesyłowej ani wchodzić na teren stacji transformatorowych oznakowanych specjalnym znakiem ostrzegawczym. Nie wolno rzucać przedmiotami w linie przesyłowe. Nie wolno zbliżać się do uszkodzonych urządzeń energetycznych (zwisające przewody, otwarte drzwi stacji transformatorowej). Nie wolno majstrować przy domowych urządzeniach i gniazdkach.
Pamiętajmy o tym, że większość poparzeń i porażeń prądem odnotowuje się latem. Wskutek upałów zwiększa się bowiem wilgotność skóry i zmniejsza jej oporność. Już dziś powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych i nas samych. Zakład Energetyczny Warszawa - Teren SA od wielu lat prowadzi działania edukacyjne pod hasłem „Prąd – mój bezpieczny przyjaciel”, mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych. W ramach programu Zakład organizuje kon-kursy plastyczne i komputerowe, a także prowadzi cykl pt. „Bezpieczna lekcja” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na stronie internetowej Zakładu (www.zewt.com.pl/informacje/biuro prasowe) znajdują się szczegółowe informacje na temat programu. Warto też zapamiętać numer Pogotowia Energetycznego: 991, aby poinformować służby energetyczne o każdym niebezpieczeństwie. Energia elektryczna jest bardzo wygodnym i nowoczesnym nośnikiem, bez którego trudno dziś sobie wyobrazić naszą codzienność. Pamiętajmy jednak, że prąd jest naszym przyjacielem, ale tylko wtedy, kiedy w prawidłowy sposób z niego korzystamy