Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Nowy grot na sztandarze węgrowskich taksówkarzy Drukuj Email
czwartek, 01 czerwca 2006 02:00

Gdy czterdzieści lat wstecz, w roku 1966 rzucono ogólnopolskie hasło czynów społecznych związanych z obchodami 1000-lecia chrztu państwa polskiego, dwaj węgrowscy rzemieślnicy, zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych w Węgrowie, Zenon Gromek i Eugeniusz Gołoś, postanowili ufundować sztandar organizacyjny dla węgrowskich taksówkarzy. A że u węgrowiaków, jak powszechnie wiadomo, od zamiaru do czynu jest bardzo blisko, dokładnie 25 lipca 1966 w święto patrona kierowców, sztandar był gotowy i poświęcony na okolicznościowej mszy.
Sztandar ten prezentowany jest do dnia dzisiejszego podczas uroczystości kościelnych i organizacyjnych, a jestem głęboko przekonany o tym, że warto wspomnieć o fakcie, iż węgrowscy taksówkarze - oczywiście ze swym sztandarem - uczestniczyli między innymi we mszy dziękczynnej odprawianej w intencji papieża Jana Pawła II po pamiętnym zamachu na Jego życie, a także w uroczystościach pogrzebowych Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Te-raz natomiast, po zmianach ustrojowych, postanowiono iść z duchem czasu i zmienić grot wspomnianego sztandaru w ten sposób, aby było na nim widoczne godło Polski, orzeł w koronie. Nowy grot wykonał własnoręcznie współfundator sztandaru taksówkarzy Zenon Gromek, przy częściowej pomocy Mieczysława Witoskiego, węgrowskiego rzemieślnika, który wykonał niezbędne prace wykończeniowe z poniklowaniem grotu włącznie.
W ten sposób nasi taksówkarze w tegorocznym święcie swojego patrona św. Krzysztofa wystąpili już ze sztandarem, na którym umieszczony był nowy, zmodernizowany grot.