Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Prywatna działalność w węgrowskich statystykach Drukuj Email
środa, 01 marca 2006 02:00

Jedną z form przeciwdziałania bezrobociu, dość mocno lansowaną przez poszczególne samorządy jest zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. W naszym mieście tą formą usamodzielnienia i zarobienia na codzienne wydatki zainteresowanych jest, jak się okazuje dość spora grupa osób. Oczywistym jest, że nie wszyscy, którzy rozpoczęli własną działalność gospodarczą są z tego powodu tak do końca i na zawsze usatysfakcjonowani.
Jak powiedziała Małgorzata Dąbkowska Gelbrecht podinspektor w dziale ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miejskiego w Węgrowie. Samo założenie, zarejestrowanie własnej firmy jest stosunkowo proste. Wystarczy po prostu złożyć odpowiedni wniosek, uiścić opłatę w wysokości stu złotych, a po otrzymaniu numeru REGON złożyć jeszcze odpowiednie papierki w Urzędzie Skarbowym i w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Całość załatwiania tych spraw nigdy nie przekraczało trzech dni – dodała podinspektor Małgorzata Dąbkowska Gelbrecht.
A teraz trochę statystyki. Otóż na koniec 2005 roku w Węgrowie zarejestrowanych było 1118 przedsiębiorców. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę, że w naszym mieście liczba mieszkańców ociera się o trzynaście tysięcy, wliczając w to oczywiście emerytów i niemowlęta. Na uwagę zasługuje też fakt, że tylko 66 firm to firmy produkcyjne i aż 621 firm zajmuje się usługami. Dość dużo, bo 407 jednostek zarejestrowanych jest w dziale handel, z czego nieco ponad połowa to właściciele handlu obwoźnego. Jest też 24 firmy gastronomiczne.
Ogólna liczba prywatnych firm i zakładów pracy jednak ulega z różnych przyczyn zmniejszeniu. Na przestrzeni ubiegłego roku zarejestrowano 105 nowych jednostek, ale jednocześnie swoją działalność w tym samym okresie zakończyło 179 przedsiębiorców.
Wydaje mi się, że na taki właśnie stan rzeczy decydujący wpływ mają wysokie składki na ubezpieczenie społeczne i wysokie koszty kredytów bankowych, bez których często trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności.