Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47141

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45259
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Mazowieckie Święto Chleba Drukuj Email
sobota, 01 lipca 2006 02:00

Mazowieckie Święto Chleba


Zgodnie z kilkuletnią węgrowską tradycją 17 września odbędzie się w Węgrowie Mazowieckie Święto Chleba. Jedną z imprez towarzyszących tym uroczystościom będą konkursy organizowane prze Węgrowski Ośrodek Kultury i Powiatowy Zespół Doradców w Węgrowie. Konkursy te dotyczą oczywiście żniw, a organizatorzy do tej rywalizacji zapraszają wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. W tym konkretnym przypadku chodzi o uplecenie najładniejszego wieńca dożynkowego i o najsmaczniejszy chleb pochodzący z tak zwanego swojskiego wypieku. Celem obu konkursów jest przekazywanie tradycji i zwyczajów związanych ze żniwami, zachęcenie mieszkańców szczególnie miejscowości wiejskich do kontynuowania wyplatania wieńców dożynkowych oraz promocja różnych rodzajów chleba wiejskiego, który jest bez wątpienia dużo smaczniejszy niż ten wypiekany na skalę przemysłową w dużych piekarniach.
Zarówno w konkursie na wieniec dożynkowy, jak też na najsmaczniejszy chleb, mogą brać udział tak osoby indywidualne, jak też grupy, reprezentacje wsi, gmin lub parafii. Dla zwycięzców poszczególnych konkurencji przewidziane są nagrody, które w tym roku sponsoruje Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz samorządy gminne z terenu powiatu węgrowskiego. Wszyscy chętni powinni jednak do 8 września wysłać na adres Węgrowskiego Ośrodka Kultury ul. Mickiewicza 4 a zgłoszenie swego udziału, natomiast wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielają pracownicy WOK: Barbara Kąkol, Aneta Tempczyk i Magdalena Zawadzka osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 025 792 0059.
Nadmienić też należy, że w uroczystościach Mazowieckiego Święta Chleba już poza konkursem wystąpią kapele ludowe i zespoły estradowe. Będzie też prezentacja wyrobów rękodzieła ludowego twórców z całego województwa mazowieckiego, dlatego też w imieniu organizatorów wszystkich na te uroczystości zapraszamy.