Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 47156

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45260
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Europejskie Dni Dziedzictwa w Węgrowie Drukuj Email
sobota, 01 lipca 2006 02:00

We wrześniu 2006 roku w całej Polsce organizowane są obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń europejskich przyczyniających się do promocji kultury,odbywające się z inicjatywy Rady Europy. EDD organizowane są w Europie corocznie od 1991, a w Polsce od 1992 roku.Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest zainteresowanie społeczności lokalnych własnym dziedzictwem kulturowym i jego ochroną,między innymi poprzez niekonwencjonalne prezentacje obiektów zabytkowych-prelekcje,wystawy,konkursy dla młodzieży,spektakle i koncerty oraz udostępnienie szerokiej publiczności zabytków,które na co dzień są zamknięte do zwiedzania.Poznanie przekazanej nam przez przodków spuścizny materialnej i niematerialnej jest ważnym elementem kształtowania tożsamości kulturowej. Dziedzictwo kulturowe będące przedmiotem ochrony stanowi również potencjał rozwoju regionalnego.
W 2006 roku na Mazowszu EDD będą odbywały się w 14 miastach.Po raz pierwszy także w Węgrowie, mieście pięknych i bardzo wartościowych zabytków.Organizatorami przedsięwzięcia są:Parafia pod wezwaniem św. Piotra z Alkantary i św.Antoniego z Padwy, Caritas Parafialna i Urząd Miasta w Węgrowie. Wyjątkowo EDD zorganizowane zostaną w sierpniu w dniach 26-27.08.Program obchodów jest bardzo bogaty i obejmuje:
26 sierpnia b.r.(sobota)godz.11-Sesję historyczną pt.”Piękno Świątyni-kościoły węgrowskie jako zespół wybitnych dzieł sztuki”z udziałem historyków sztuki, konserwatorów z Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Siedlcach; tematy wystąpień:”Historia Miasta Węgrowa w świetle zachowanych pamiątek przeszłości”,”Mecenas i Artyści-działalność Jana Dobrogosta Krasińskiego, fundatora węgrowskich światyń”,”Stan zachowania zabytków Węgrowa-prace konserwatorskie”,”Węgrów moje miasto”-prezentacja multimedialna Jarosława Grendy, wiceburmistrza Węgrowa. Sesja odbędzie się w sali weselnej w klasztorze.Po sesji o godz.13 rozpocznie się zwiedzanie zabytków Węgrowa z przewodnikiem,historykiem sztuki Romanem Postkiem. Zwiedzający obejrzą Zespół Poreformacki, Bazylikę, Kościół Ewangelicki,Lapidarium.Organizatorzy zapewniają transport autokarem.
27 sierpnia(niedziela) godz.12.30-Piknik Rodzinny ,w ramach którego przewidzianych jest wiele atrakcji m.in. konkursy dla dzieci,loteria,aukcja prac plastycznych,stoiska z przysmakami,a przede wszystkim ciekawe występy artystyczne:CLOWNADA dla najmłodszych oraz koncert zespołów KWIATY i STARA KUŹNIA.O godz.16 w Kościele odbędzie się koncert muzyki klasycznej pt.”Mistrzowie baroku”.Utwory J.S.Bacha,
A. Vivaldiego,T. Albinnioniego zagra Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jana Zarzyckiego. Barokowa muzyka zabrzmi w pięknej barokowej świątyni.
Współorganizatorami EDD w Węgrowie są :Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Patronat medialny sprawują TVP 3 i Katolickie Radio Podlasie.Patronat honorowy nad EDD objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy są przekonani,że realizacja projektu w Węgrowie będzie służyła utrwalaniu wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym w świadomości mieszkańców pięknego Miasta nad Liwcem, a także wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie Węgrowem wśród turystów.
Serdecznie zapraszamy!