Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46957

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45244
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Dał nam przykład Bonaparte… Drukuj Email
piątek, 01 lutego 2008 02:00
„Przystoi walczyć w obronie praw, wolności, ojczyzny” - te słowa Cycerona były przez wieki mottem dla żołnierzy broniących swego kraju. O niepodległość przyszło walczyć także mieszkańcom Węgrowa i okolic. To oni 3 lutego 1863 r., pełni patriotycznego zapału ruszyli do walki z wrogiem, który miał znaczną przewagę.
Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych bohaterach. Właśnie dlatego w piątkowe przedpołudnie 1 lutego br. zorganizowano w Węgrowskim Ośrodku Kultury sesję historyczną z okazji 145 rocznicy bitwy pod Węgrowem. Inicjatorami tej uroczystości byli: burmistrz Jarosław Grenda oraz Gimnazjum w Węgrowie.
Sesję rozpoczęły występy artystyczne uczniów z węgrowskiego Gimnazjum. Zaprezentowali oni wiersze i pieśni ku czci walczących w bitwie. Kolejnym, a zarazem najbardziej oczekiwanym i emocjonującym punktem programu, było rozdanie nagród zwycięzcom konkursu historycznego. Odbył się on 16 stycznia br. pod hasłem „Bitwa pod Węgrowem – przykłady patriotycznej postawy Polaków w powstaniu styczniowym”. Wzięło w nim udział 41 uczniów z 7 szkół. Nagrodzono następujące osoby: Natalię Kwiecińską (Gimnazjum w Węgrowie), Macieja Wisłowskiego (LO im. Mickiewicza w Węgrowie), Macieja Cielnę (Publiczne Gimnazjum nr 4 w Siedlcach) oraz Jakuba Maciąga (Gimnazjum w Węgrowie). Nadsyłano na konkurs również prace plastyczne. Na poziomie gimnazjum nagrody otrzymali: Weronika Gryczan (Gimnazjum w Węgrowie), Eliana Kresa (Gimnazjum w Węgrowie), Anna Gajewska (Gimnazjum w Węgrowie). Również uczniowie szkół podstawowych wykazali się niezwykłym talentem plastycznym. Niestety nie można było wszystkich nagrodzić. Wybrano więc najlepsze prace, których autorami są: Anna Mularczyk (Szkoła Podstawowa nr 4 w Sie-dlcach), Cezary Pliszka (Szkoła Podstawowa w Węgrowie), Aleksandra Kapczyńska (Szkoła Podstawowa w Żelechowie) oraz Aleksandra Mroczek (Szkoła Podstawowa w Żelechowie). W obu kategoriach wiele osób otrzymało wyróżnienia.
Następnie o przebiegu bitwy pod Węgrowem i o uzbrojeniu uczestników walk opowiadali panowie Roman Postek i Grzegorz Welik. Sesję zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.