Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 49028

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   47189
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Przedwiosenne aa-psik! Drukuj Email
piątek, 01 lutego 2008 02:00
Na przedwiośniu pogoda sprawia, że prychamy, kichamy, czujemy się osłabieni i zniechęceni do wykonywania swoich obowiązków. Od zwykłego przeziębienia do poważnej choroby, np. grypy, wystarczy jeden nieostrożny ruch. Dlatego w walce z zimowo-wiosennymi wirusami zagrażającymi naszemu organizmowi należy postawić przede wszystkim na rozsądek.

Pierwszymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych, czyli tzw. przeziębienia, jest ogólne zmęczenie organizmu wraz z towarzyszącymi temu objawami, takimi jak ból głowy, zatkany noc, łzawienie oczu, podwyższona temperatura ciała (nieprzekraczająca u dorosłych 38,5°C), drapanie lub ból gardła, kaszel. Wszystkie wyżej wymienione objawy spowodowane są wirusami, których ilość szacuje się na ok. 200 gatunków. Zarażamy się nimi drogą kropel-kową, czyli przez kontakt z wydzielinami chorego (ślina, katar). Pierwsze objawy przeziębie-nia występują od 2 do 4 dni po kontakcie z wirusem, a największe prawdopodobieństwo za-każenia się jest między 2 a 4 dobą choroby.
Przeziębienie to nic strasznego, o ile nie zbagatelizujemy choroby. Wszystkie objawy po-winny ustąpić w ciągu 2 tygodni, a w razie braku poprawy należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Zanim jednak staniemy w długich węgrowskich kolejkach do lekarza warto wiedzieć, czym różni się przeziębienie od grypy oraz jak się leczyć. Na złe samopoczucie nie należy też błędnie szukać u lekarza antybiotyków, gdyż nie mają one zastosowania w prze-ziębieniu, w przebiegu którego nie wystąpiły powikłania.
Co właściwie różni przeziębienie od grypy?
W przeciwieństwie do grypy w przebiegu przeziębienia nie występują silne bóle mięśniowe i kostne ani objawy silnego wyczerpania. Ból głowy towarzyszący przeziębieniu nie jest tak silny i nie występuje tak często jak w grypie - i to głównie różnicuje te dwie choroby.
Podczas domowego leczenia przeziębienia należy pamiętać o kilku kwestiach:
1) Aby nie zwiększać zagrożenia wystąpienia powikłań wirusowych, należy unikać zimna i tzw. przechodzenia infekcji, więc o ile to tylko możliwe, warto pozostać na czas choroby w domu. Należy także mieć na uwadze to, iż jest się źródłem infekcji dla innych, dlatego trzeba ograniczać kontakty ze zdrowymi.
2) Podczas przeziębienia stosować leki, tzw. farmaceutyki bez recepty, bądź zastąpić je metodami naturalnymi. Należy dobierać leki do rodzaju dolegliwości pamiętając, aby nie przesadzać z ich ilością, gdyż i tak łagodzą one jedynie objawy, polepszając nasze samopoczucie, nie skracając zaś czasu choroby. Ważny jest kwas askorbinowy, czyli witamina C, która po części zmniejsza nasilenie objawów. Zamiast w tabletkach można ją znaleźć w cytrusach, takich jak cytryna czy pomarańcza. Preparaty do ssania lub płukania jamy ustnej łagodzą działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, zmniejszając ból gardła. Kojące działanie dają środki natłuszczające śluzówkę, takie jak mleko z masłem i z miodem, witamina A i E w kapsułkach. Na kaszel można zastosować łagodne środki wykrztuśne: syrop tymiankowy, prawo-ślazowy lub syrop z cebuli.
3) W walce z drobnoustrojami warto pamiętać o czosnku. Niestety, czosnek w każdej postaci intensywnie pachnie. Zapach jego tłumi nieco pietruszka (a jest to przy tym świetne źródło witaminy C), jałowiec, kolendra, mleko, i preparaty odświeżające oddech.
4) Starać się dużo pić – w trakcie choroby zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Należy pić więcej niż 2 litry wody dziennie. Można pić także „wykrztuśne” ziółka – kwiat dziewanny, korzeń lukrecji, mydlnicy, pierwiosnka.
5) Warto korzystać z aromatoterapii. Można używać do niej naturalnych olejków, których wysoka jakość sprzyja organizmowi, np. olejek eukaliptusowy działa wykrztuśnie, rozrzedza śluz i rozszerza oskrzela, a olejki: cynamonowy, goździkowy, sosnowy, miętowy, tymianko-wy dezynfekują. Olejek jodłowy, sosnowy i tymiankowy dodatkowo rozszerza oskrzela.
Jak nie pozwolić się dopaść przeziębieniu?
Przede wszystkim ubierać się rozsądnie, nie przegrzewając ani nie wychładzając organizmu. Tak samo warto zadbać o pomieszczenia, w których przebywamy. Najzdrowszą temperaturą jest ok. 20°C.
Należy pamiętać także o częstym myciu rąk, gdyż wirusy są aktywne na rękach i twarzy przez kilka godzin i łatwo się nimi zarazić. Można stosować także profilaktycznie preparaty zalecane w zapobieganiu przeziębieniu. Warto postawić na naturalne metody, takie jak miód, czosnek, herbata lipowa bądź malinowa oraz zadbać, by nasza dieta zawierała wiele niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witamin i składników mineralnych.
A może też należy zacząć się hartować? Każdy z nas chyba najlepiej zna swój organizm i zachowując zdrowy rozsądek jest mu w stanie sam zapewnić odpowiednią ochronę przed wirusami czasu zmagań zimy z wiosną.