Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46935

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45238
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Ferie bez śniegu i dzieci Drukuj Email
piątek, 01 lutego 2008 02:00
Choć pogoda w niczym nie przypominała, że to ferie zimowe, oferta zajęć na ten okres w Węgrowie zapowiadała się bardzo bogato. Kiedy wybrałam się, aby zobaczyć, jak dzieci i młodzież spędzają wolny czas na różnorodnych kółkach zainteresowań, spotkało mnie jednak duże rozczarowanie.

W kręgielni podczas mojej wizyty była tylko cisza. W sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej grało w piłkę kilku chłopców, a mała grupa okupowała trybuny. Sytuacja nie przedstawiała się lepiej na kółkach tanecznych i regionalnych. Moi rozmówcy, którzy prosili o anonimowość, nie byli zaskoczeni, że w salach powiało pustką, a z propozycji zajęć tanecznych, teatralnych czy sportowych niewiele osób skorzystało. Dziś, w dobie telewizji i internetu, trudno czymś innym zainteresować dzieci. Współczesny człowiek przyzwyczajony jest do gotowego obrazu, z jakim ma do czynienia w mediach. Na efekty nie trzeba długo czekać. Dzieci nie mają wyobraźni, brakuje im inicjatywy i twórczego myślenia.
Z nieco większym zainteresowaniem spotkały się zajęcia z informatyki, ale tylko w pierwszym tygodniu ferii, w drugim sala świeciła pustkami, jak wiele innych.
Nadzieją powiało dopiero w węgrowskim Gimnazjum. Na kółko plastyczne przyszła bardzo uzdolniona młodzież. Podczas gdy pan od plastyki - Mirosław Kmieć - barwnie opowiadał o ulubionych malarzach i używanych w malarstwie technikach, uczennice tworzyły postacie diabła i Pana Twardowskiego. Czas spędzony na ciekawych zajęciach zaowocował naprawdę godnymi uwagi pracami.