Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46933

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45238
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Musi być jakieś wyjście Drukuj Email
wtorek, 01 stycznia 2008 02:00
Gdy spoglądam za siebie na miniony rok, jego odległe krańce nikną już w błękitnej mgiełce, a ostatnie wydarzenia wciąż jeszcze są świeże i mają wpływ na rok 2008. Słowa Dylana - there must be some kind way of here - nieraz powtarzałem sobie w tym roku. Roku, w którym zamek stanął na krawędzi swojego istnienia. Źle odbudowany w latach 1959 – 1961, nieremontowany dworek barokowy, siedziba muzeum, wolno sunął ku zagładzie. Z każdym rokiem rozszerzały się szczeliny spękań w ścianach i suficie, a posadzka zapadała coraz głębiej - milimetr po milimetrze.

Ratunek przyszedł w ostatniej chwili, choć próby jego organizacji podejmowaliśmy od trzech lat. Pod koniec listopada rozpoczął się wyczekiwany remont fundamentów dworku. Mikropale wkręcane na głębokość 7,5 m, połączone belkami żelbetowymi wkutymi z obu stron w fundament budynku, ustabilizowały fundamenty zagrożonego zabytku. Koszt wyniósł łącznie ponad 670 000 zł, ale to dopiero początek drogi do pełnej rewitalizacji całego obiektu.
Przez ten cały czas żyliśmy w upiornym cieniu katastrofy - a życie toczyło się dalej. Może sytuacje kryzysowe wyzwalają dodatkową energię, a może z innych przyczyn rok dwa tysiące siódmy był dla zamku pod wieloma względami bardzo udany. Muzeum Zbrojownię odwiedziło ponad 38 260 osób, z czego w festynie archeologicznym i turnieju rycerskim wzięło udział łącznie ok. 20 000 osób.
Wzięliśmy udział w szeregu działań promocyjnych, organizowanych przez różne podmioty. Celem tych działań była promocja kultury i historii regionu Mazowsza, ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza mazowiecko–podlaskiego w oparciu o postacie sławnych i wy-bitnych jego mieszkańców oraz utrwalenie dziedzictwa kulturowego regionu. Jednym z nich był plener malarski „Dolina Liwca - Węgrów 2007”. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne w Węgrowie od ponad 30. lat, które zaistniało z inspiracji Wojciecha i Adama Góreckich. Celem pleneru było przedstawienie piękna doliny Liwca poprzez dzieła wybitnych artystów. Dodatkowy wymiar nadał międzynarodowy skład grupy 18. uczestników reprezentujących kilka państw o różnych tradycjach artystycznych.
Muzeum wzięło udział w organizacji szlaku turystycznego „Szlak Doliny Liwca”, który umożliwi pełny dostęp do atrakcji turystycznych powiatu.
Siedem wystaw plastycznych zajęło nam cały sezon turystyczny. Wśród nich można wyróżnić bardzo udaną wystawę poplenerową „Węgrów 2007- Dolina Liwca”. Dwie akcje plastyczne - „Zegar słoneczny” i „Rama” autorstwa Magdy Raczko-Pietraszek i niżej podpisanego - pozostawiły ślad na łąkach koło zamku oraz w świecie wirtualnym - opisy i relacje z tych akcji zostały umieszczone na prestiżowym portalu internetowym poświęconym sztuce www.artinfo.pl.
Nie zapominając o regionalizmie, wspólnie z Towarzystwem Kulturalnym Ziemi Liwskiej „Zamek Liw” współpracowaliśmy przy wydaniu „Rocznika Liwskiego” – T. III, pierwszego wydawnictwa naukowego wydawanego pod auspicjami muzeum. „Rocznik Liwski” poświęcony jest problematyce historii i kultury pogranicza mazowiecko-podlaskiego. Szczególnym wzięciem cieszyło się wydanie specjalne: Sergiusz „Firs” Golicyn autorstwa ks. dr. Zbigniewa Rostkowskiego, poświęcone rosyjskiemu arystokracie, właścicielowi Starejwsi koło Węgrowa, przyjacielowi Mickiewicza.
Odbyły się także dwie konferencje naukowe: „Jan Paweł Woronicz, proboszcz liwski, prymas Królestwa Polskiego” oraz „Szlachta i ziemiaństwo ziemi liwskiej” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Mazowszu.
Tradycyjnie jak co roku odbyły się dwie duże imprezy masowe: V Festyn Archeologiczny na Zamku w Liwie „Potop szwedzki” i VII Ogólnopolski Turniej na Zamku w Liwie „O Pierścień Księżnej Anny”. Liw zalały tłumy ludzi, szukających wrażeń nie tylko na zamku, ale także odwiedzających atrakcje turystyczne Węgrowa, Suchej i innych miejscowości powiatu węgrowskiego. Współorganizatorem Festynu był niezawodny Łukasz Gołoś i jego firma „Proskene”, zaś w czasie Turnieju rej wodzili rycerze z Bractwa Rycerskiego Ziemi Podlaskiej i Mazowieckiej z Wielkim Mistrzem Sebastianem Gajowniczkiem na czele.
Na dobre zadomowili się na podzamczu motocykliści z klubu „Gryf” w Siedlcach, autorzy wydarzenia pt. Międzynarodowy Zlot Motocyklowy „Gryf Party VII” - imprezy plenerowej obejmującej zjazd ok. 600 motorów (1000 uczestników) z całej Polski i z zagranicy, koncerty w plenerze, pokazy i paradę motocykli w Węgrowie. Organizatorzy zadbali o bogaty pogram kulturalny. Wystąpiło osiem zespołów muzycznych: KWIATY, OUTSIDE, AT THE LAKE, NEUMA (w składzie ze znanym saksofonistą Alkiem Koreckim), XENOS, SNOGARD, BLUE MACHINE i HUNTER, prezentujące rozmaite style: od rocka przez blues i gothic aż do heavy metalu.
Mieliśmy sporo koncertów i spektakli: koncert fortepianowy Jędrzeja Lisieckiego, spektakl „Ogień, światło, muzyka ” (reż. Michał Zasłona) podczas V Festynu Archeologicznego; wy-stęp zespołu tańca dawnego „Pawana”; koncert ogniska muzycznego przy WOK; koncert poetycki studia piosenki WOK kierowanego przez Barbarę Śladowską, koncerty zespołów rockowych: podczas „Gryf Party VII”; spektakl klubu poetów przy BUW „Pieśni miłości i śmierci wg poezji R.M. Rilkego”; koncert grupy „Brovarius” podczas turnieju rycerskiego (muzyka dawna); koncert zespołu „Barocco”.
Miło będziemy wspominać I miejsce otrzymane przez Muzeum Zbrojownię w Liwie w konkursie na najważniejsze zdarzenie muzealne w 2007 r. na terenie województwa mazowieckiego „Wierzba”.
Smutne i przykre było rozstanie z kolekcją portretu sarmackiego, odkrytą i ocaloną w 1966 r. przez pracowników muzeum (Marian Jakubik). W wyniku ciągnącego się 15 lat procesu obrazy przejęła rodzina Krasińskich.
A przyszłość - w miarę środków finansowych musimy kontynuować remonty. Zamek budzi coraz większe zainteresowanie mediów, powstają o nim filmy i programy telewizyjne. Ostatnio grupa studentów dr Marii Lewickiej z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opracowała szereg interesujących projektów odbudowy zamku. Jest propozycja dalszego ożywienia szacownego obiektu i zaprezentujmy je na wystawie w Galerii Wieża. Krok w przyszłość - zapraszamy.