Statystyki

Użytkowników : 38
Artykułów : 35
Zakładki : 10
Odsłon : 46931

Statystyki galerii

  • Zdjęć:   420
  • Kategorii:   15
  • Odsłon:   45238
  • Komentarzy:   86
  • Głosów:   43
  • Tagów:   0

Fryderyk Chopin Drukuj Email
środa, 15 grudnia 2010 21:41

Zapraszamy na uroczyste obchody Roku Chopinowskiego

20 grudnia 2010 r. godz. 10.00

Węgrowski Ośrodek Kultury

 
Premiera spektaklu "Czym żyje szczur?" Drukuj Email
wtorek, 08 czerwca 2010 20:19

1 czerwca odbyła się premiera naszego spektaklu "Czym żyje szczur?" w reż. prof. A. Białczak. Zagraliśmy dwukrotnie: o 10.00 dla przedszkolaków i o 11.15 dla młodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie.

Na  widowni gościliśmy dziennikarkę "Życia Siedleckiego", która tak oceniła rezultat naszej półrocznej pracy:

"W czasie niewiele dłuższym niż pół godziny, zmieścili uniwersalną opowieść o marzeniach, prawie do twórczości, tolerancji, wzajemnego zrozumienia i współpracy. Bez patosu i wielkich słów, zrozumiale nawet dla przedszkolaków, które z przejęciem śledziły przygody odważnego Szczurka, który marzył o muzyce".

Następne spektakle zagramy 11 czerwca w Kopciach i Grębkowie!

 
Wyjazd do teatru Gardzienice Drukuj Email
wtorek, 27 kwietnia 2010 21:20

Uczniowie naszego liceum wraz z pozostałymi uczestnikami projektu mieli okazję wyjechać do teatru Gardzienice w celu uczestnictwa w zajęciach aktorskich. Wyjazd był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgrowie i Urzędu Miejskiego w Węgrowie. Zapraszamy do galerii zdjęć znajdujących się pod tym adresem oraz do przeczytania opinii samych uczestniczek. Klik

 

 

 
Opinie uczestniczek wyjazdu do teatru gardzienice Drukuj Email
wtorek, 27 kwietnia 2010 21:06

Opinia Marty:

"Dnia 11 kwietnia 2010 r. pod opieką P. Agnieszki Białczak i P. Marii Kobus uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych w Gardzienicach k. Lublina.

Dzień rozpoczęliśmy od ćwiczeń ruchowych. Aktorzy teatru „Gardzienice” pokazali różnego rodzaju ćwiczenia, które pomogły nam rozbudzić się i przygotować do dalszej części warsztatów. Kolejnym punktem były ćwiczenia z emisji głosu. Uczyliśmy się śpiewać starą grecką pieśń pt. „Hode Galatan Ares barbaros”. Pomogło to nam nauczyć się śpiewać donośniej oraz wydobyć i wykorzystać walory naszego głosu. Następnie odbyły się zajęcia z ruchu scenicznego. Mogliśmy zobaczyć i nauczyć się sztuki umiejętnego poruszania się po scenie w czasie spektaklu, tak aby zainteresować publiczność. Na zakończenie tych męczących zajęć obejrzeliśmy film, który aktorzy nakręcili w słynnej, prastarej greckiej jaskini w Delfach. Projekcja przedstawiała spektakl pt. „ Ifigenia”. Opowiadał on o młodej dziewczynie, która chciała oddać swoje życie za Grecję.

Warsztaty były niezmiernie ciekawe, ale i męczące. Jednak mimo zmęczenia wszyscy byli bardzo zadowoleni. Te zajęcia dużo nas nauczyły i na pewno będziemy je zawsze mile wspominać."


Opinia Kasi:

"Już w sobotę – przed wyjazdem do Gardzienic -wszyscy byliśmy napełnieni optymizmem i radością, większość z nas nigdy wcześniej nie była w Lublinie, który był pierwszym przystankiem naszej wycieczki.

Niestety, już gdy dojeżdżaliśmy na Majdanek, nasz błogi humor zepsuła straszna wiadomość. P. Białczak poinformowała nas o ogromnej tragedii, jaka wydarzyła się pod Smoleńskiem. Wszyscy byliśmy w ogromnym szoku. Automatycznie hałas w autobusie zamilkł. Można było usłyszeć jedynie radio, zawiadamiające nas o coraz to nowych faktach na temat katastrofy prezydenckiego samolotu. Ciągle mieliśmy nadzieję, że może ktoś przeżył, że to może jakaś pomyłka. Ale nie, to już było pewne: Prezydent Lech Kaczyński z żoną zginęli tragicznie w katastrofie lotniczej, wraz z 94 innymi osobami.

Większość z nas zaczęła się obawiać warsztatów, bądź co bądź czas nie był ku zabawom. Wszyscy zadawali sobie pytanie : „Co będzie z Polską?”. Jednak kiedy tylko dojechaliśmy na miejsce, do Gardzienic, gdzie teatr „Gardzienice” ma swoją siedzibę, zaczęliśmy się naładowywać pozytywną energią. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, występujących w „Gardzienicach” już w sobotę wieczorem. Bardzo zaintrygowali nas postawionymi przez nich sobie celami. Po spędzonym wspólnie wieczorku w chatce udaliśmy się do swoich pokoi.

Niedziela zaczęła się niebywale aktywnie. Słynny trening gardzienicki przekonał wiele osób, że dzień rozpoczęty solidnymi ćwiczeniami różni się ogromnie od takiego rozpoczętego przysłowiową lewą nogą. Biegaliśmy po lesie, rozciągaliśmy się, ćwiczyliśmy wzajemne zaufanie. Po ćwiczeniach i śniadaniu rozpoczęły się na dobre zajęcia. Były one prowadzone na sali teatralnej. Aktorzy próbowali nam uświadomić, jak wiele można przekazać odbiorcy poprzez swoje ciało czy też głos.

Jestem doprawdy zachwycona tym, jaki obraz teatru przedstawia teatr „Gardzienice”. Jest to zupełnie inny teatr niż powszechnie znane. Zajęcia poprowadzone przez jego aktorów nie uczyły nas jedynie gry aktorskiej, ale także synchroniczności w działaniu, czystości w dźwięku i rzetelności w pracy. Pokazano nam, że proste figury, proste słowa mogą zrodzić powalające efekty.

Jedyne co mnie martwi to to, że warsztaty trwały tak krótko. Mogliśmy co najwyżej zaobserwować powstawanie spektakli. Bardzo chciałabym, myślę że inni uczestnicy warsztatów także, pojechać do Gardzienic jeszcze raz, ale tym razem na dłużej, aby móc znacznie pogłębić swoją wiedzę na temat aktorstwa."

 
Ogłoszenie 2 Drukuj Email
środa, 31 marca 2010 05:54

W środę 7.04 na długiej przerwie w prac. nr 12 odbędzie się zebranie uczestników projektu w związku z wyjazdem na warsztaty teatralne do Gardzienic k/Lublina w dniach 10-11.04.
Obecność na spotkaniu jest obowiązkowa dla licealistów, uczestnicy spoza szkoły zostaną powiadomieni o szczegółach wyjazdu telefonicznie bądź osobiście.

 
Harmonogram prób Drukuj Email
czwartek, 25 marca 2010 21:25

Próby teatralne – piątki 15.00 sala nr 12

26.03 – role krótkie (uczeń, kolega szczurka)

9 i 16.04 – role średnie (mama, profesor szczur, kot, Herkules, PD)

23 i 30.04 – role długie (szczurek, muzyk I, muzyk II)

 

Gitary – czwartki

8 i 22.04 RIFFY NA PENTATONICE

ZAGRYWKA BLUESOWA

RÓŻNE FORMY BLUESÓW

 

Nauka ról fortepianowych- po indywidualnym ustaleniu terminów z p. A. Białczak

 

Emisja głosu – 15 i 29.04 (czwartki)

 
Opinie uczestników Drukuj Email
środa, 17 lutego 2010 23:02

Opinia Cezarego:

 

Warsztaty, które odbyły się w dniach 11 i 12.02.2010r. w LO, miały na celu pokazanie miłośnikom teatru trudnej, lecz efektownej sztuki pantomimy. Uczestnicy ćwiczyli swoje zdolności ruchowe, manualne, aktorskie, ale także wyobraźnię, która jest nieodzownym elementem sztuki mimów. Prowadzący zajęcia, Pan Krzysztof Najdowski, przekazywał swoją wiedzę z pasją, dzięki temu każdy uczestnik był zainteresowany. Wszyscy ćwiczyli w skupieniu. Entuzjazm widać było na twarzy każdego z obecnych. Mi pantomima pozwoliła spojrzeć dalej, poza realny świat i nauczyła postrzegać go w zupełnie inny sposób. Sądzę, że zdobyta wiedza będzie dla mnie niezwykle cenna w przyszłości, w czasie przygotowywania przedstawień i scenek, a już na pewno wykorzystana zostanie w naszym projekcie. Warsztaty były fascynującym i inspirującym doświadczeniem. Chciałbym jeszcze w przyszłości wziąć udział w podobnych przedsięwzięciach”.

 

Opinia Magdy:

 

„W pełnej gotowości, już od godziny 9 rano (11.02) zebrani w sali, oczekiwaliśmy ze zniecierpliwieniem na naszego gościa. Jaki będzie? Czego możemy się spodziewać? Jaką tajemną wiedzę ów człowiek nam przekaże? Takie oraz bardzo podobne pytania malowały się na twarzach dwadzieściorga uczestników pierwszych w naszym liceum warsztatów pantomimicznych, prowadzonych przez słynnego mima - Krzysztofa Najdowskiego, w ramach projektu "Równać Szanse", który rozpoczął się na początku stycznia tego roku. W związku z pogodą, która całą Europę unieruchomiła swoim białym oddechem, po pokonaniu wielu trudności związanych z dojazdem, pogodą na lotnisku, opóźnieniem startu niemieckiego samolotu, artyście udało się dotrzeć do Polski i ostatecznie dojechać do Węgrowa.

Do pracowni, gdzie byliśmy zgromadzeni, wkroczył wysoki, ciemnowłosy mężczyzna, o miłej powierzchowności, a po godzinach spędzonych razem można było również dodać, bardzo sympatyczny i ciekawy człowiek, z którym praca zaowocowała mnóstwem nietuzinkowych i oryginalnych pomysłów. Przyjechał bez żadnych teatralnych rekwizytów,   a mimo to w jego dłoniach, dzięki ruchowi ciała, materializowało się wszystko, czego tylko zapragnął. Myśl zrodzona w głowie, w jednej chwili znajdowała swe odbicie w wykonywanych przezeń ruchach. Stawał się lustrem odbijającym, a właściwie rysującym świat, którego istnienia jeszcze przed chwilą nawet nie podejrzewaliśmy. Wystarczyło kilka sugestywnych ruchów, a w głowie widza powstawał obraz peronu, na który za chwilę podjedzie pociąg dalekobieżny, balonika kołyszącego się w przestrzeni czy delikatnego piórka opadającego przy orzeźwiających podmuchach wiatru. Uruchomiony został w naszych głowach proces nie dający się powstrzymać i powodujący ekscytujący niepokój. Raz puszczona w ruch wyobraźnia nie pozwala zapędzić się na powrót do klatki gotowych projekcji filmowych i już wykreowanego, wirtualnego świata gier - współczesnych rozrywek wielu młodych ludzi. Żąda teraz czegoś więcej, bardziej wyrafinowanej rozrywki, której zaznała dzięki uchyleniu przed nią rąbka tajemnicy wielkiej oraz niełatwej sztuki iluzji przedmiotu.

Arkana tajemnej wiedzy teatralnej, dającej świadomość własnego ruchu, poznamy lepiej już niedługo, na zbliżających się, kolejnych warsztatach, tym razem w teatrze "Gardzienice" w Lublinie. Teraz od samego początku będziemy potrafili docenić, dzięki Panu Najdowskiemu, który uświadomił nam, że coś wyglądającego na pozornie bardzo proste oczyma widza, okupione jest wielogodzinną pracą artysty. Z jak potężną sztuką stykamy się za każdym razem w teatrze, siedząc na widowni i obserwując przedstawienie!”

 

Opinia Krzysztofa:

 

„W dniach 11 i 12 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty pantomimy dla uczestników projektu teatralnego, które poprowadził pan Krzysztof Najdowski.

Na początku warsztatów mieliśmy krążyć po sali i osobom przypadkowo spotkanym przedstawić siebie i swoje zainteresowania za pomocą samych gestów. Zadziwiająco dużo osób ujawniło swoje zainteresowania sportowe i czytelnicze. Pierwsze zadanie polegało na przedstawieniu w pięcioosobowych grupach za pomocą 6-7 obrazów całej baśni lub innego, krótkiego utworu. I tak: nie zabrakło „Jasia i Małgosi” (w której pani prof. A. Białczak przedstawiła czarownicę robiącą przewrót w przód do pieca!), „Śpiącej Królewny”, „Balladyny” itp. Po każdym występie następowała dyskusja, analizowaliśmy, co było dobre, a co należy poprawić. Po kolejnych ćwiczeniach typu zwierciadło (odwzorowywanie ruchów drugiej osoby) przyszła kolej na nowe zadanie. Uczestnicy w grupach mieli przedstawić – oczywiście bez słów - wyimaginowaną rzeczywistość – peron. Nie zabrakło oryginalnych epizodów (pies załatwiający swoje potrzeby fizjologiczne na oczekującego na pociąg mężczyznę). Inne ćwiczenie polegało na ustawianiu wyobrażonych sobie szklanek na półkach mieszczących się na różnych wysokościach, jeszcze inne na przedstawieniu w grupach jakiegoś monstrum, zwierzęcia, osoby, muchy. Oczywiście inwencja twórcza licealistów i gimnazjalistów nie znała granic! Mogliśmy ujrzeć żółwia wyrzuconego z morza, kobietę o pięknych kształtach, śmierdzącego potwora... Najciekawiej została przedstawiona scenka z muchą: podczas wyczerpującego polowania zginęły dwie osoby trafione wystrzałem przez Magdę, a i tak na koniec owad został pożarty przez wygłodniałego Marcina. Na zakończenie pierwszego dnia warsztatów wykonaliśmy jeszcze kilka ćwiczeń: przekazywanie brył sztywnych, rzucanie, kozłowanie, odbijanie piłki. Byliśmy już bardzo zmęczeni (18.30!), jednak po 20min. po zakończeniu warsztatów spotkaliśmy się przy jednym ze sklepów i zaczęliśmy sobie przekazywać belki oraz rzucać piłkami w nadjeżdżający autobus – oczywiście wszystko na niby, z zachowaniem zasad trudnej sztuki pantomimy, której uczyliśmy się cały dzień. To chyba znak, że ten dzień można zaliczyć do udanych.

Drugiego dnia zaczęliśmy od przedstawienia magicznych sztuczek. Nie zabrakło królików wyskakujących z kapeluszy, osób przebitych mieczami... Pan Krzysztof pokazał nam kolejne techniki, m.in. przeciąganie liny. Na koniec mieliśmy wymyślić całą historię, oj, niektórzy zbyt mocno wyobraźnię wykorzystali! (np. królewna, za którą tylko psy się uganiały). Niektórym zrzędła mina, gdy okazało się, że teraz musimy tę historię opowiedzieć z pomocą gestów. Jednak zdaliśmy i ten egzamin!”

 
Ogłoszenie Drukuj Email
środa, 17 lutego 2010 23:01

11 i 12 lutego w LO odbyły się warsztaty pantomimy dla uczestników naszego projektu. Prowadził je Pan Krzysztof Najdowski. Więcej informacji o tym wydarzeniu szukaj w opiniach uczestników oraz galerii.

 
Harcerski teatr muzyczny Drukuj Email
piątek, 08 stycznia 2010 21:29

Równać szanse - regionalny konkurs grantowy

Związek Harcerstwa Polskiego

Jeśli chcesz współtworzyć pierwszy w Węgrowie

harcerski teatr muzyczny,

to nasz projekt powstał z myślą o Tobie!

W ramach projektu możesz wziąć udział m.in.

w warsztatach pantomimy,

wyjazdowych warsztatach teatralnych,

zajęciach muzycznych.

Spotkanie informacyjne odbędzie się

15 stycznia (piątek) o 16.00

w I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie

w prac. nr 7 (przy głównym wejściu).

D O Ł Ą C Z  DO  N A S!

 
Równać szanse Drukuj Email
piątek, 04 grudnia 2009 22:31

Realizujemy program:

Równać szanse